آشنایی با نقاط ضعف و قوت ساختمانهای اسکلت فلزی

۲ نکته مهم در نحوه استفاده صحیح از بانک اطلاعات ساختمان
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷

آشنایی با نقاط ضعف و قوت ساختمانهای اسکلت فلزی

اسکلت ساختمان ، چارچوبها یا شالوده اساسی یک ساختمان هستند.

این واژه در فعالیتهای ساختمانی و ساخت و ساز آن کاربرد زیادی دارد. ساختمانهایی که اسکلت آنها فلزی است ، ستونهای اصلی ساختمان که به شکل عمودی هستند و تیرهایی که به شکل افقی بر روی این ستونها قرار می گیرد و جنس هر دوی آنها از جنس فلز است تشکیل می شوند. این اسکلت فلزی باید وظیفه حفظ سقف ها و دیوارها و همچنین طبقه ها را بر عهده بگیرد. اسکلت ساختمان ، توسط هر چیزی که ساخته شود ، نقاط قوت و ضعفهایی دارد. ساختمانهایی که اسکلت آنها از فلز ساخته شده نیز مزایا و معایبی دارند. از جمله نقاط قوت یا مزیتهای اسلکتهای فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک) قدرت استحکام بالا

از آنجا که اسکلتهای فلزی ، نقاط قوت زیادی دارند به همین دلیل موارد استفاده و کاربردهای  فراوانی نیز دارند. از جمله مزیتهای آن می توان به استحکام بالای این اسکلتها اشاره کرد. این اسکلتها به خوبی می توانند هر فشار و سنگینی را تحمل کنند. از آنجا که فلز در کارخانه تولید می شود ، تمامی مراحل کنترل کردن کیفیت آن انجام می شود و به همین دلیل از دیگر مصالح ساختمانی بهتر و مستحکم تر است. به طور کلی ، مقاومت فلز و فولاد نسبت به وزنی که دارد بسیار بیشتر از سازه های بتنی است. اگر زمینی که قصد دارید ساختمانی در آن بنا کنید ، به لحاظ ویژگیهای زمین شناسی ، چندان مقاومت ندارد بهتر است از اسکلتهای فلزی استفاده کنید. جهت مشاوره بازاریابی  و مشاوره برندینگ می توانید به پارک بازاریابی ایران مراجعه نمایید.

دو) امکان اتصال قطعات به یکدیگر

یکی از امکانات بسیار مهم اسکلتهای فلزی این است که شما می توانید چندین قطعه را به راحتی به یکدیگر وصل کنید و سازه خود را از این طریق ، توسعه دهید.

سه) سرعت در برپایی و نصب سازه

یکی دیگر از مزیتهای سازه های فلزی ، سرعت در نصب آنهاست. اسکلتهای بتنی و غیره ، نسبت به اسکلتهای فلزی ، زمان بر هستند در حالی که اگر می خواهید کار شما سریع پیش برود و از طرفی ، ساختمان و بنای محکمی نیز بسازید ، بهتر است از سازه های فلزی استفاده کنید.

چهار) فضای کم

شما برای برپایی اسکلت ساختمان خودتان به فضای کمتری نیاز دارید. در سازه های بتنی ، اندازه بیشتری از زمین را باید به پایه ریزی ساختمان اختصاص دهید ، در حالی که در سازه های فلزی اینگونه نیست.

پنج) به صرفه بودن

اسکلتهای فلزی از نظر هزینه بسیار کمتر از اسکلتهای دیگر تمام می شوند.

شش) استفاده در ساختمانهای بلند

اگر قصد دارید ساختمان یا ساختمانهایی را در طبقات و ارتفاع زیاد بسازید ، بهتر است از سازه های فلزی استفاده کنید. زیرا کاربرد این سازه ها برای ساختمانهای بلند به دلیل سبک بودن و در عین حال محکم بودن بیشتر است.

در کنار نقاط قوتی که برای این سازه نام برده شد ، نقاط ضعف هایی نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

یک) در برابر زلزله مقاومت کمتری دارد

سازه های فلزی به دلیل سبک وزن بودنشان نمی توانند مقاومت زیادی در برابر زلزله داشته باشند. در حالی که ساختمانهای بتنی ، بسیار سنگین هستند و به همین دلیل در برابر زلزله ها نیز مقاومترند.

دو) آسیب پذیر بودن در برابر دما و حرارت

از آنجا که سازه های این ساختمانها از فلز است ، پس بسیار طبیعی است که در برابر دمای فضا از خود واکنش نشان دهد. در حرارتهای بالا یا زمانی که ساختمان دچار حریق می شود احتمال تخریب و فرو ریختن ساختمانهای فلزی بیشتر است.

سه) مخارج بالای نگهداری

سازه های فلزی ، مخارج نگهداری بالایی دارند و استاندارهای ساختمان برای حفظ این ساختمانها بیشتر است.

چهار) اتصالات نادرست قطعات

تنها راهی که در کشور ما برای اتصال قطعات فلزی در اسکلت ساختمانها وجود دارد ، استفاده از جوش زدن بین قطعات است. از آنجا که ممکن است فردی که این کار را انجام می دهد از مهارتهای کافی در این کار برخوردار نباشد یا اینکه از ابزارهای مستهلک استفاده کنند ، باعث سست شدن این اسکلتها می شود.

نیم طبقه فلزی

بانک اطلاعات ساختمانها

بانک اطلاعات ساختمانهای در حال ساخت تهران 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *